Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu için kullanılan kısaltmanın SEO olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Arama motoru optimizasyonu sitelerin arama sonuçlarını iyileştirmek için yapılmaktadır. Ayrıca bu iyileştirmeler için dikkate alınması gerekenleri belirleyen yöntem SEO’dur. Arama motoru optimizasyonu işlemi hem site içerisinde hem de site dışarısında yapılmalıdır- SEO Analiz Google Sıralama Yarışması.

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında ve SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Google en iyi yönetim yapan arama motorudur. Bu sebeple web sitelerinin Google’da üst sıralarda yer alabilmek için bir yol haritası belirlemeleri önemlidir.
 • Google arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelebilmek için ilk adım olarak tanıtım veya reklam yapmak etkili olacaktır.
 • Bir sitenin etkileşiminin arttırılması iyi bir arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Çünkü web sitesinin arama sonuçlarında görüntülendiği yer belirlenir. Bu durum için ziyaretçi sayısı, sitenin linklenmesi ve paylaşılması etkili faktörlerdir.
 • Arama motoru optimizasyonu çalışmasında ve SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında doğallık temel alınmalıdır. Sitede herhangi suni bir durumun olması siteye talebin azalmasına neden olacaktır. Bu durum sitenin arama sonuçlarında sıralamasını geriye atacaktır. Bu sebeple web siteleri sosyal medyada yaptıkları reklamların doğal olmasına dikkat etmelidir – backlink.

Arama motoru optimizasyonu çalışmasında SEO uzmanına ihtiyaç vardır. SEO uzmanı sitelerin arama motoru sonucunda görünürlüğünü artırmaktadır. Ayrıca sitenin SEO tekniğiyle ilgili problemlerini pratik ve hızlı şekilde halletmektedir. SEO uzmanı ile çalışan kişilere sunulan hizmetler aşağıdaki gibidir – XML Page sitemap:

 • SEO uzmanı web sitesinin yapı ve içeriğini arama motoru optimizasyonu çalışmasına uygun şekilde incelemektedir.
 • Web sitesinde geliştirilmesi gereken noktalar ve yanlış yapılan kısımlar uzman tarafından tespit edilir.
 • SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında, sitenin içeriklerinde iyileştirme çalışmaları yapılacaksa, SEO uzmanı en iyi şekilde yapacaktır.
 • Uzman, web sitesinden kullanılan anahtar kelimeleri tespit eder. Bu anahtar kelimelerin uygunluğunu ve kullanımını inceler.
 • SEO uzmanı web sitesinin hedef kitlesine uygun olmasını sağlayacaktır. Sitenin gerekli pazarlarda ve bölgelerde etkili olması için çalışmalar yürütür.
 • SEO uzmanı çevrimiçi iş geliştirme kampanyaları yönetebilir.
 • İnsanlara arama motoru optimizasyonu hakkında eğitimler verebilmektedir.

SEO Hakkında Tüm Bilinmeyenler

SEO tekniği hakkında bilinmeyen bazı detaylar bulunmaktadır. Özellikle bu detaylara önem vermek web sitelerini rakiplerinin önüne geçirebilir. SEO tekniğinde ilk önce dikkat edilmesi gereken konu domain seçimidir. Bir sitenin hayat damarı domaindir. Yani, Google arama motorunun en çok önemsediği noktalardan biri domaindir. SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında katılımcılardan en az üç domain istenmiştir.

Bir kişi işletmesi için domain seçerken işletmenin hangi işi yaptığını domainde belirtmelidir. Örneğin; işletmenin ismi Lezzetli Döner olsun. Domain ismi lezzetfirması.com veya acililezzet.com gibi saçma sapan domain adı olmamalıdır. Domain isminin lezzetlidöner.com gibi ismi olursa rakiplerin önüne geçilmiş olunur.

Burada anlatmaya çalıştığımız nokta firma dönercilik üzerine ise mutlaka domainde dönercilikle ilgili bir ibarenin olması çok önemlidir. Buna ek olarak domain içerisinde firmanın faaliyet gösterdiği lokasyon belirtilebilir. İstanbul’da faaliyet gösteren bir döner üretim işletmesiyse istanbullezzetlidoner.com veya lezzetlidöneristanbul.com olmasında fayda vardır.

SEO çalışmalarında çok önemli olan anahtar kelime çalışmasının temel mantığı, Google arama motoruna kelimelerle ben bu işi yapıyorum denilmektedir. Kullanıcılar beni bu anahtar kelimelerle bulsunlar, komutu verilmektedir. SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında, katılımcılara anahtar kelimelerle çalışmaları sağlanmaktadır. Çünkü anahtar kelimeler olmadan sürecin ilerlemesi mümkün değildir.

SEO konusunda önemli diğer konular title ve description çalışmalarıdır. Bir sitenin beynini oluşturan bu kavramlar SEO çalışmalarında önemlidir. Title ve description olmadan site ilerleyemez. Arama motorlarında web sitelerinin görülmesi için bu kavramların çalışılması gerekmektedir.

SEO’da title, sayfa başlığı anlamına gelmektedir. SEO’dadescription ise sayfa açıklaması demektir. Google arama motorunda bir sorgu yapıldığında ilk başta kalın font ile başlık gelir. Başlığın altında ise sayfa açıklaması yer alır. SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında, başlık ve sayfa açıklamasında anahtar kelimelere yer vermek önemlidir. Çünkü Google botları domainden sonra ilk önce başlık ve sayfa açıklamasına bakmaktadırlar.

SEO tekniğinde çok önemli olan bir konuda web sitesinin mobil uyumlu olmasıdır. Yani web sitesine responsive tasarım yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. Çünkü internet kullanıcılarının çoğu akıllı telefon kullanarak web sitelerine ulaşmaktadır. Artık insanlar bilgisayarlardan daha çok mobil cihazlarını kullanmayı tercih etmektedir.

SEO tekniğinde çok dikkat edilmesi gereken bir hususta web sitesindeki içeriklerin kopya olmamasıdır. Kullanılan içerikler özgün olmalıdır. Çünkü Google botları intihal konusuna asla müsamaha göstermemektedir. Web sitelerindeki içeriklerin ziyaretçilerin ilgisini çeken, sıkılmadan okuyabilecekleri, anahtar kelimelerin ölçülü kullanıldığı yapıda olmalıdır. SEO Analiz sıralama yarışması kapsamında, web sitesinin tasarımının da güzel ve kullanıcı dostu olması gereklidir. Böylece web siteleri Google botlara rehberlik yapıp organik ziyaretçilere sahip olur.