Backlink Nedir Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin URL adresinin farklı bir web sitesinde yayınlanmasına backlink denilmektedir. Baclink web sitelerinin ana sayfasına verildiği gibi diğer sayfalarına da verilebilmektedir. Backlink yapmanın SEO Analiz sıralama yarışması dâhil olmak üzere site sahipleri, ziyaretçiler yönünden farklı faydaları bulunmaktadır.

Backlink ile site sahipleri farklı web sitelerinde tavsiye edildiklerinden yeni ziyaretçiler kazanma fırsatları doğuyor. Ziyaretçiler içinse ilgilerini çekebilecek ya da aradıkları konuda daha fazla bilgi edinmek için bir web sitesi bulmuş oluyorlar – XML Page sitemap.

Backlink birçok kategoriye ayrılıyor. Fakat biz backlink konusunu iki sınıfta inceleyelim. Bunlardan biri yazı halinde olan text link ve URL backlink çeşididir. Diğer backlink çeşidi ise resimlerden verilendir. Herhangi bir kelime veya kelime grubuna backlink eklenerek yazı halinde olanı yapılabiliyor. Diğer bir seçenek de web sitesinde bir alana açık URL adresi eklenerek yazı halindeki backlink oluşturulabilir.

Backlinkler sitenin herhangi bir kısmında kendilerine yer bulabiliyorlar. Bu yer bir yazının içinde, Footer veya Sidebar olabilir. SEO Analiz sıralama yarışması için bir sitedeki resme backlink eklendiğinde resme tıklandığında diğer web sitesine yönlendirme yapılıyor.

Dofollow ve nofollow terimleri backlink konusunda önemli detaylardır. Dofollow terimi varsayılan bütün linkleri kapsamaktadır. Bir dofollow backlink linki meydana getirmek için bir şey yapmaya gerek yoktur. Nofollow backlinkte ise Google botlarına, verilmiş bağlantının dizindeki bağlantı sıralamasına etki etmemesi için HTML komut olmaktadır.

Nofollow özelliği kalitesi tam olarak bilinmeyen sitelerin linkleri verildiği zaman uygulanıyor. Böylece Google arama motoru sonuçlarının sıralamaları bozulmamış oluyor. Nofollow uygulanınca Google arama botları bağlantıyı takip edemez. Böylece kalitesi bilinmeyen link siteye zarar veremez. Kısacası SEO Analiz sıralama yarışması için kaynağı bilinmeyen bir link sitede kullanılacaksa, nofollow güvenle tercih edilmelidir.

Herkes özellikle ücretsiz backlink almanın yollarını aramaktadır. Ücretsiz alınacak backlinkleri denemek önemlidir. İşe yarayan ücretsiz backlinkler için fazla emek harcamak gerekmektedir. Ücretsiz backlink almanın yolları aşağıda açıklanmıştır:

  • Bunun için ilk önce sosyal medya mecralarından backlink almak mantıklı olacaktır.
  • Form sitelerinde bir soruya cevap olarak bazen linkler kullanılmaktadır. Form sitelerinden backlink almak sitenin trafiğini ciddi şekilde artırabiliyor.
  • Popülerliği devam eden sözlük sitelerinden backlink almak güzel bir seçenektir. Burada linklerin silinmeyeceğinden emin olmak önemlidir.
  • SEO Analiz sıralama yarışması için blog sitelerinden backlink almak işe yaramaktadır.
  • Makale değerine sahip içerikler ile üniversite sitelerinden, haber sitelerinden, bağış karşılığı sivil toplum sitelerinden backlink alınabilir.
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması nedir
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması nedir
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması ne zaman
SEO Analiz Google Sıralama Yarışması ne zaman